Zkušenosti s chovem Bernských salašnických psů

Praktické zkušenosti dalších chovatelů Bernských salašnických psů. Máte-li nějaké rady a zkušenosti, které mohou pomoci těm, kdo přemýšlejí o pořízení psa tohoto plemena - rozšiřte prosím tuto stránku. Budu vděčný za Vaše příspěvky, faktické poznámky, .... Následující text vychází z korespondence s chovateli Bernských salašnických psů. Není zde uvedeno nic bez výslovného svolení autorů.

(jelikož se jednalo o korespondenci pomocí e-mailu, mohou být části textu bez diakritiky)

1 Jitka Pechová povaha
výchova
jitka_pechova@yahoo.com
2 Eva Hudečková sláma v boudě
služební výcvik (ZM, ZVV1)
mnohopočetné vrhy
nabídka konzultace
trs@trs.cz
3 Andrea Faltysová výchova
služební výcvik (ZM, ZVV1, OP 1, atp.)
nabídka konzultace
dočasně bez elektronického spojení
4 Ivana Loskotová velikost psů
první dojmy nových majitelů
LoskotovaI@seznam.cz

Máte-li nějaké připomínky, doplňující dotazy nebo Vaše příspěvky,
pošlete mi prosím e-mail: cita@seznam.cz

(mají-li uvedení chovatelé www stránky - najdete zde samozřejmě odkaz)1. Jitka Pechová

Almo, právě jsem si přečetla tvoje stránky. Mám pocit, jako by byly napsány přesně o naší Belušce. To co o tobě tvoji majitelé píší téměř beze zbytku platí i pro naše 7-měsíční štěňátko.

Z počátku jsme měli obavu, zda Beluška bude hlídat (bydlíme na samotě v polích), ale teď už si s tím vůbec hlavu nelámeme. Naprosto přesně rozeznává lidi, kteří jsou naše návštěva a ke kterým se my chováme vstřícně, ty si okamžitě oblíbí. Pokud přijde někdo, koho nezná, sice nijak zuřivě neštěká (pokud ovšem nepřijde za tmy, to bych se jí bála i já), ale stoupne si tak výmluvně k vrátkům, že si nikdo neodváží do dvora vstoupit.

Je si naprosto vědoma své velikosti a síly a nemá zapotřebí zbytečně ňafat. Z tohoto hlediska se mi zdá Berňák jako naprosto ideální hlídač.

A ještě jednu poznámku k vypozorované vlastnosti Berňáků. Jsou to opravdu salašničtí psi. Kolem baráku si slepic a ostatních zvířat vůbec nevšímá, jen pokud má pocit, že jsou slepice příliš daleko od plotu, tak je nahání zpět. Ale nikdy neublíží.

Jako malé štěňátko sdílela pelíšek se svým milovaným kocourem, ty dva se od sebe nehnuli. Když jsme přišli z práce domu , seděli oba před dveřmi domu a cekali na nás. Ostatních koček si nevšímá do té doby než před ní začnou utíkat. To ji baví a chtěla by je honit a hrát si , na důrazné napomenutí toho nechá a přijde.

Nikdy není potřeba výrazně trestat, zatím jsme vždy vyšli s důrazným napomenutím, v nejhorším případu (asi 2x) mírným vytaháním za kůži na hřbetu.

Ale máte pravdu v tom, že základem správné výchovy je důslednost a prevence.

Když jdeme do města a běhají kolem psi, stačí jen zasyčet "nesmíš!" a dá pokoj a jde poslušně u nohy. Žádné vzpíraní na vodítku a podobně. na oplátku za její poslušnost ji nikdy nevodíme na vodítku mimo město a pokud někam jedeme, všude ji bereme s sebou.

Miluje jízdu autem a výlety, ráda poznává nové lidi a jejich čtyřnohé kamarády. Zásadně se nepere se psy, až jí někdy říkáme trdlo, jak je submisivní. Ale je lepší mít doma hodné trdlo než prdlého práče.

Na závěr jen tolik. Máte pravdu, že pořídit si Berňáka není levná záležitost, ale je to investice, která se mnohonásobně vrátí. Ze všech psu , kteří prošli naší rodinou (hasky, malamuti, bernardýn,dalmatin, jezevčík), je toto plemeno absolutně tím nejlepším, s čím jsem se kdy setkala a už si nikdy psa jiného plemena pořizovat nebudu. Vřele doporučuji Bernského salašnického psa všem lidem, kteří chtějí psa k domu na zahradu (ale ne do paneláku), protože je to naprosto poslušný, snadno ovladatelný, milující pes, vhodný i pro začátečníka i rodiny s dětmi a zároveň výborný hlídač bez zbytečného štěkotu.

Mějte se krásně , spoustu krásných dní s vaší fenkou vám přeje Jitka Pechová

Jedná se o fenku Atyla Šťastná Berjanka, o. Ursus v.d.Hagrose, m. Asta Kastapela (poznámka autora stránek). Její fotografii najdete zde (30 kB).2. Eva Hudečková

... k poznámce o podestýlce v boudě - pokud máte dobrý zdroj čisté balíkované slámy, osvědčila se i při odchovu štěňat; je dobré vybrat čistou pšeničnou, bez příměsí ječné nebo žitné, trávy a hlavně prachu ...

Naše Kim má ZM ze služebního výcviku a je připravená na ZVV1. Před ní jsme měla německého ovčáka. Výcvik se opravdu nedá srovnávat. Neexistuje fyzické trestání, je ponížená, když si její hlavu držím za kůži na spodní straně krku tak, abych jí viděla do očí a domlouvám jí. Pokud použiji slovo hanba, reaguje dalším posílením podřízeného výrazu. Když jednou berňák pochopí, co něm páneček chce, přetrhne se, aby mu udělal radost. Proto jsme na cvičišti naprosté hvězdy a navštěvujeme ho 1x týdně, jen před zkouškami jsme chodili 2x. Poradí si i se stopováním. Nejvíce práce dá obrana, nebere jí příliš vážně a je lépe, když se s figurantem spřátelí a může i hladké zadržení považovat za hru. Revírování je přesně to, co jí vyhovuje - najít "šupáka" a ohlásit ho paničce. Nadšené výkony podává Kim také na parkurech agility. Vypadá to moc hezky, když se taková hora prohání látkovými tunely a provléká mezi brankami slalomu. Moc jí to baví. V tom je známka jejího původu - miluje pravidelnou práci s drobnými variacemi - každý týden na cvičák, jedenou za 14 dní pomoc s košem na prádlo na zahradu a pohlídat paničku, aby jí při práci někdo neobtěžoval, sobotní výlety. Pravidelnost miluje a všechny úkoly, které dostává pravidelně, plní spolehlivě. Někdy byla fixace na stereotyp snad na překážku při služebním výcviku, ale vždycky si to nechala v pohodě rozmluvit.

Ráda poskytnu další konzultace k výcviku, případně k odchovu nadpočetných vrhů (Kim porodila 13 štěňat, odchovala jsem jich 11 bez toho, že by se to na její fyzičce jakkoli podepsalo - nejhůře vypadala po porodu, protože byla plná štěňat a poslední týden březosti nebyla schopná téměř nic pozřít).

Zdraví Vás Eva Hudečková.
Na štěňátka Kim se můžete podívat na www.trs.cz (v rubrice Co je nového říjen - listopad 2001).3. Andrea Faltysová

Pan doktor Nesvadba (významný znalec a rozhodčí plemene) připomíná, že "berňáci" jsou určeni hlavně pro práci, které se s nimi dnes věnuje jen velmi málo chovatelů. Asi je v této době těžko využijeme k hlídání salaší a svážení sýra, což byla ještě v nedávné době jejich nejběžnější činnost. Dá se pro ně ovšem najít jiné zaměstnaní. Ať už je to klasický kynologický výcvik, či záchranářský a možno i agility. Výrok, že výcvik kazí povahy a tito milí psi se stávají agresivními pan Nesvadba vyvrátil právě na našem Adamovi (ADAM z Týnské pily). Přála bych vám vidět jeho práci při obraně, s razantními a plnými zákusy a vzápětí se může honit a dovádět s dětmi.

Adam má 7 zkoušek, z toho dvě speciální obranářské a přesto je velmi vyrovnaný. I při měření na bonitaci, kdy byl s několika jedinci problém, byl pochválen, protože naprosto klidně stál a nechal se cizími lidmi změřit. Jezdíme s Adámkem po kynologických závodech, kde slavíme nemalé úspěchy . Nejednou jsme na stupních vítězů a celkem pravidelně získáváme cenu nejlepšího obranáře závodu. Majitelé Německých ovčáků bývají velmi překvapeni, když si tříbarevný medvídek s mávajícím ocasem jde právě pro tuto cenu. Padnou i poznámky typu : "Budeme muset ovčáky křížit s berňákama, aby nám to trochu kousalo". ---- :o)

Složené pracovní zkoušky :
ZOP, ZPU 1, ZM, ZVV1, BH, SCHHA, OP 1
V součastné době jezdíme po závodech v kategorii ZVV 2. Ke složení zkoušky nám chybí dopracovat stopy.

Na další spolupráci se těší Andrea Faltysová (nyní kontakt pouze šnečí poštou: Jihlavská 1114, 535  01 Přelouč, nebo telefonicky: 0457-611200, 0606-946019).
Více o Adamovi najdete na jeho vlastní stránce. Najdete tam i odkaz na stránku odpovědí na nejčastěji kladené otázky (FAQ) ohledně výchovy a výcviku (možnost osobní konzultace s paní Faltysovou).4. Ivana Loskotová

Zdravím všechny návštěvníky stránek o Bersnkých salašnických psech.
Jsem majitelkou slečny jménem Jenny. Máme ji teprve necelé dva měsíce (od dubna 2001, pozn. webmastera), ale musím říci, že na to, jak jsem se tomuto rozhodnutí bránila - pořídit si jakékoliv štěně - ji mám velice ráda. Nikdy před tím jsem zkušenosti se psy neměla a proto přemlouvání mého muže a dětí bylo dlouhou dobu bezúspěšné. Nakonec jsem to byla já, kdo přesvědčil rodinu o koupi tohoto plemene.

Vaši stránku na Internetu jsem navštívila snad tisíckrát. Přesto, že jsme z Humpolce, jeli jsme pro ni až do Lomnice nad Popelkou. Byla to velká rodinná událost a celou cestu nás obcházely neurčité pocity. Byla tam nejistota, strach z toho, že jsme se rozhodli pro špatné plemeno apod. Pouze syn byl přesvědčen o tom, že všechno bude OK.

Po příjezdu na místo jsme uviděli za plotem rodiče naší princezny v plné kráse. Tak takhle veliké jsme si je opravdu nepředstavovali. Zírali jsme na ně. Naše rozjímání přerušila paní domu, která nám v náručí přinesla něco nádherného. V tu chvíli bylo po všem. Té holce nešlo prostě odolat. Syn po ní skočil a já jsem se zmohla jenom na pár otázek, které jsem si připravila. Ostatní jsem úplně zapomněla.

Jenny se stala nedílnou součástí naší rodiny a všech sousedů. Bydlíme v řadovém domku, takže zahrada patří celá jí. Mohu ale říci, že velice chápe, co po ní chceme. Již po 3 týdnech pochopila, že jabloň v rohu zahrady bude pro ni nejlepším místem pro vyměšování. S takovým mazlidlem jsem se v životě snad nesetkala. Jakmile na ni zvýším hlas - třeba proto, že udělala díru v záhonku s cibulí - nastavuje tlapku na usmířenou a z očí kouká naprostá oddanost. Stačí si vzít do ruky metličku a obě víme, že legrace skončila.

Děkuji za pěkné stránky. S pozdravem všem návštěvníkům Ivana Loskotová.
Alma - osobní stránka feny BSP * štěňata k odběru * Bernský salašnický pes * FAQ: často kladené otázky

e-mail kontakt: cita@seznam.cz * home * hledej