e-mail kontakt: cita@seznam.cz | Alma | Arguta | Bary | štěňata | home | hledej

Výchova k agresivitě?


Ing. Juraj Gažovčiak: TO JE MOJE SOUSTO! Pro koho je článek určen
  • začínající chovatelé,
  • případně rodičové,
  • zvláště článek doporučuji těm, kdo mají obavy, že jejich štěňátko je bojácné (možná zjistíte, jak svému miláčkovi pomoci)


Občas se setkám s lidmi, kteří mají ve svém nitru hluboce zakořeněnou potřebu vítězit nad druhými. Mají také nutkání přesvědčovat okolí o svých kvalitách, své pravdě, ... Někdy je vše spojeno s naprostou necitlivostí, nevstřícností a neschopností naslouchat, navíc s překračováním všech hranic (osobní svobody, slušného vychování, ...). Kde se to bere? A proč?

Jednou jsem měl příležitost hlouběji hovořit s jedním mladým mužem. Bylo to v období, kdy dospívalo štěňátko naší feny. Obě věci se mi spojily dohromady. Rozsvítilo se.

Následující zamyšlení je na téma známé z knížek pro začínající chovatele pejsků: ... "když se taháte se štěnětem o klacek, nechejte ho vyhrát" ... (vy ale určujete čas hry a její ukončení, nejde o rozmazlování). Týká se pejsků, ale platí obecně pro vývoj jakékoliv osobnosti. Nesrovnávám člověka se zvířetem, ale pes je společenský tvor (navíc žijící ve smečce) a některé principy platí pro každou živou duši. Navíc - u pejsků jsou některé věci mnohem zřetelnější a srozumitelnější a lehčeji se o nich hovoří.


Cíl článku

Přeji si, aby se mladá generace, která vyrůstá pod naším vlivem skládala ze samých vyrovnaných a zdravě sebevědomých jedinců bez vnitřních zranění. Tvorů s pozitivním sebehodnocením, kteří si umějí vážit sami sebe a díky tomu i těch, se kterými přicházejí do styku.

5 měsíců věku - Arguta dorostla Almu Praktický příklad - Alma a Arguta

Alma je 4,5 letá fena bernského salašnického psa s vynikající povahou (je vyrovnaná, sebevědomá, přátelská, ... prostě vše, co očekáváme u tohoto plemene). Arguta - její dcera - je v době psaní tohoto článku stará (mladá) 5 měsíců. U lidí bychom to mohli přirovnat k období kolem 7 - 12 let (velmi přibližně). Velikostí už téměř odpovídá mámě, váhově je tak na 75%.

Arguta je "živé stříbro". Po svém tátovi zdědila dravější temperament a větší touhu komunikovat se svým okolím. Nepostojí ani chviličku. Pořád je v pohybu, u všeho musí být a do všeho má co říci.

Mámu někdy vyloženě pokouší. A nejen to - když jí máma kázní, ona se po ní ožene zpět, někdy se i rvou. Co máma? Je slaboch? Už si pomalu zvyká na svoji podřízenou roli v budoucí smečce (až Arguta doroste)? Ani náhodou. Samozřejmě by dokázala Argutu zlikvidovat během několika vteřin. Však také veškeré pokoušení a odmlouvání má své hranice. Když pohár trpělivosti přeteče, srovná Argutu jedním zavrčením, vyceněním zubů, případně výchovnou ťafkou. I Arguta si je vědoma mamčiny síly a když je potřeba, schová se za ni.

Míra Alminy trpělivosti je ale neskutečně vysoká. Já bych to Argutě rozhodně tak dlouho netrpěl. Však se také občas stane, že když Argutě vážně domlouváme za její neplechu - Alma přijde a začne nás udobřovat... Jako by říkala: "tak už ji prosím nechte, já na ni dohlédnu ... vždyť je to ještě holka nerozumná".


Rozklíčování

To, co jsem popsal je vnější vidění. Nyní přidám "výklad".

Almin cíl jsem popsal výše - ona chce, jako každá dobrá máma (a táta, a učitel, a dědeček, a ...) aby její holka vyrostla v samostatnou bytost, která se úspěšně začlení do smečky. Úspěchem asi primárně nepočítá byt a drahé auto (třeba vůdčí postavení), ale to, aby mohla uplatnit své schopnosti (podle toho se zařadí do hierarchie smečky) a prožila spokojený život (ne nikde na pokraji, o samotě, nebo v trápení, že nedosáhla vytyčeného cíle - frustraci).

Ví, že Arguta potřebuje notnou dávku dravosti a agresivity (je to pes, který by se v přírodě živil lovem). Musí se naučit bojovat, vyhrávat a prohrávat.

Proč tedy Argutu nechá "vyhrávat" a jindy jí usadí?

někdy vypadá Argutin útok hrozivě Vyhrávat ji nechá (to je tak 85% případů) proto, aby Arguta zakusila pocit vítězství a vědomí že může ovlivnit svět. Aby se naučila vyhrávat. Aby poznala, že když jde do věcí naplno a důsledně, přinese to svoje dobré ovoce. Prohrát ji nechá tehdy, když Arguta překročí určité hranice - hranice, které kdyby překročila u cizího psa (ve smečce nejsou jenom rodiče), stálo by jí to život. Alma Argutu učí, že existují určité meze a že nemůže do všeho jít jenom na sílu a bez rozmyslu.

Chválíte svoji drobotinu (nejenom děti a štěňátka, ale třeba i vaše podřízené)? Umíte je povzbudit? Stanovíte jim pevné hranice a jste důslední v jejich dodržování? Zná vaše děcko (pejsek) tyto hranice? Jsou tyto hranice dostatečně pevné a zároveň neznásilňující (dávající dostatek svobody)? Vyvíjejí se podle pokroků jedinců směrem k větší svobodě, samostatnosti a zodpovědnosti? Jsou pro vás tyto hranice prostředkem ku pomoci a ne zákonem, bez místa pro lásku? Umíte milovat (láskou která dává)?

Ano? Potom vedle vás pravděpodobně vyrůstá jedinec, o kterého nemusíte mít obavy. Jedinec, který bude pevným mužem schopným milovat, sebevědomou a přitom svému muži podřízenou ženou, věrným a oddaným psem, který pro vás nasadí život, zaměstnancem, který vás nepodrazí, ...


Závěr

Nedávám zde konkrétní návod co musíte dělat a co nesmíte. Spíše jsem se chtěl podělit o "myšlenkovou základnu" pro takové jednání.

Výchova není o síle (fyzické či psychické) kterou přemůžeme nebo zdeptáme protivníka, ale o síle dávat, o schopnosti odložit svoje nároky a dát svobodu, o síle usměrnit i když je to nepříjemné.

Přísnou a nelaskavou "výchovou" plnou vysokých nároků a kárání neuděláte chlapáka či ostrého psa, ale nevyrovnaného jedince. Pes možná bude strašit každého kolemjdoucího, ale ze strachu. Kluk možná bude mít svaly a ostré rysy, ale nebude mužem.


Ctirad Hrubýe-mail kontakt: cita@seznam.cz | Alma | Arguta | Bary | štěňata | home | hledej