Alma kojí štěňátka - 5. týden

Vše o štěňátkách z 27.7.2001

Alma - osobní stránka feny BSP
Štěňata
Jak jsem jela na výstavu
Kterak Bary o panictví přišel
Bary - jaký vlastně je?
Jak se nám dařilo po půl roce?
Naše fotogalerie

e-mail kontakt: cita@seznam.cz

Zdravotní péče, prevence

Od 14-ti dnů věku jsme začali štěňátka odčervovat (pastou BANMINTH, později tabletami CANIQUANTEL plus). Fenu jsme odčervovali ve stejných termínech.

Očkování proběhlo koncem 7. týdne, přeočkování po třech týdnech.

Použili jsme též STRONHOLD (prevence proti vnějším i vnitřním parazitům).

Fenu jsme krmili granulemi FITMIN BERTA GROWTH a APORT FAMILY v kombinaci s "vařenou" stravou (maso, zelenina, těstoviny, mléko přímo od kravičky, vajíčka, tvaroh, atp.). Minerály, vitamíny a stopové prvky jsme doplňovali ROBORAN-em H.

Štěňátka jsme začali dokrmovat od druhého týdne věku podobným způsobem jako fenu. Alma kojila do 10-tého týdne.

Milníky

5.8. - začínají pochodovat po všech čtyřech

6.8. - otevírají oči (tmavé korálky)

10.8. - začínáme přikrmovat

13.8. - štěňátka už vypadají, jako zmenšené kopie dospěláků (posed, pohyb, oči, atp.)

13.8. - začínají si hrát, některá se už mazlí (s námi, s mámou Almou už několik dnů)

14.8. - dnes poprvé venku, zatím v papírové maxibedně

16.8. - už jim v tlamičce svítí bílé zoubky

17.8. - po předchozích "šťouchandách" začínají první regulérní "rvačky"

19.8. - štěňátka si spolu hrají, je to srandovní podívaná

23.8. - musíme pořídit větší váhu!

27.8. - mnoho času tráví venku

30.8. - Attentus štěká jako dospělák (žádný dětský hlásek)

8.9. - máme za sebou očkování

Přibližně od pátého týdne věku se povaha štěňátek velmi mění. Do té doby pouze "likvidační četa" se stává bandou pejsků, kteří si rádi přijdou pro pohlazení, dají se usměrnit v konání lumpáren (jako třeba kousání bot, kousání do palců, atp.) a chvilkami se tváří jako dospěláci - úplně rozumně.

Hierarchie zatím není stanovena, ale asi to nebude dlouho trvat. Největší snahu o prosazení sebe sama má Aperta. César (Attentus) bere podobné snahy s nadhledem, jako hru. Bedřich (Avidus) se nechá vyprovokovat snadněji, ale když padne jeho hodina, lehne a nic s ním nehne. Také je suverénně největší (lépe řečeno nejtěžší). Bary (Audax) je celý táta - vyžaduje zvláštní péči (mazlení) a usíná poslední. Před usnutím pokouší všechny bráchy a ségry. Provokuje je ke hře.

Aura (Aurora) je pěkný lumpík - u jídla suverénně vítězí a v tropení lumpáren je vytrvalá. Aquila a Arguta jsou moc pěkné. Každá trošku jinak. Jednu z nich si pravděpodobně necháme.

Štěňátka nás opustila v 8 až 10 týdnu. Do poslední chvíle Alma kojila (na cestu se každé štěně vždycky naposled napilo).

Nechali jsme si Argutu.

Porod

"Alma rodí! Alma rodí!"

Takové bylo moje probuzení o půlnoci z 26. na 27. července 2001. Zvedl jsem hlavu z postele a na dece pod postelí vidím malé štěňátko, zatím zabalené v blanách. Lapalo po dechu. Alma na něj nechápavě koukala.

Vyskočil jsem jako na pružině a štěňátko vyprostil. Hnedka začalo křičet. Nití jsme podvázali pupeční šňůru a ustřihli (bláhově jsem to zkoušel ucvaknout mezi nehty, jak jsem vyčetl, ale na to je "materiál" berňáků příliš houževnatý). Po osušení jsme štěňátko zvážili a dali kojit. Do porodního deníku jsem napsal čas narození, váhu, pohlaví a poznámku uřvaný lumpík.

Další štěňátka následovala v odstupech 25 až 110 minut do 5 hodin ráno. Narodilo se 6 živých štěňátek. Uklidili jsme, nechali Almu vyvenčit a odvedli do porodny. Štěňátka se pustila do své oblíbené činnosti - sání mléčka (mleziva) a okamžitě se potvrdila rada našeho veterináře - kojení (hormonálně) urychluje průběh porodu. Na svět se vyklubalo poslední štěňátko - pejsek. Celková bilance: 3 pejsci a 4 fenky.

Porod byl pro mě nesmírně hlubokým zážitkem, za který jsem vděčný. Neumím vysvětlit proč, snad ta bezbrannost nového stvoření, které se prodralo na svět, nevím. Bohu jsem vděčný i za první štěňátko, které by nepřežilo, kdyby neprobudil moji maminku - byla to doslova vyslyšená modlitba předchozího dne.

Vyhledávání v tomto webu

Tento web obsahuje kolem 50 stránek zaměřených na Bernské salašnické psy. Najdete zde mnoho praktických informací, zkušeností, zážitků, ... Pro rychlejší orientaci použijte vyhledávání klíčového slova (výrazu).

Požadovaný text:

(např. cena, kotec, dráp*, výcvik, výchova, průkaz původu, péče o srst, Caval*ec, ...)

Kontakt na chovatele

Najdete na hlavní stránce http://cita.wz.cz/index.html.

Psí HOTEL

Majitelům "našich" štěňátek nabízíme možnost "psího hotelu" v případě delší dovolené, atp..

Jak velké je štěňátko zralé k odběru? Arguta v 9-ti týdnech (zahradní plastovou židličku zná asi každý).

Odjezd štěňátek byl náročný - pěkně jsme si zabuleli. Při předposledním pejskovi - Avidusovi - plakala i Alma.

Jsou štěňátka smutná když opouštějí svůj domov? Většinou ano, ale rychle si zvyknou na nové pány a nový domov.

Proč Alma rodila vedle mé postele

V literatuře jsme se dočetli, že některé berňačky raději rodí sami, jiné vyžadují přítomnost pána. Nepochybovali jsme ani vteřinu - Alma bude rodit v naší blízkosti.

Den před porodem Alma byla živější než v předchozích dnech. Venku tvrdě odháněla cizí psy. Prohnala i dva labradory, kteří ji chtěli prozkoumat. Říkal jsem: "Almo, vždyť ty běháš jako za mlada". Myslel jsem tím - běháš jako před tím, než jsi přibrala 12 kg.

Večer jsme Almu dali do porodny v suterénu. Ona ale nervózně chodila po celém domě. Nakonec zakotvila u mé postele...

Štěňátka

Arguta - uřvaný lumpík. Fena. Arguta znamená výrazná, živá, důvtipná (u zvuku potom ostrý, jasný, pronikavý).

Aperta - velká hlava. Fena. Aperta znamená otevřená, přístupná. Po mámě bude dost sebevědomá (zdravě) a v porovnání s Barym klidnější.

Avidus - velký pes. Avidus znamená dychtivý, žádostivý, nedočkavý, lačný. Od narození nasává jako čerpadlo - mocnými loky. Hned se pro všechno nadchne. Jistý svojí silou ale není tak důsledný v dotahování věcí, které se hned nedaří. Je velmi milý a mazlivý.

Attentus - buldoček. Pes. Attentus znamená pozorný, napjatý. Když se do něčeho pustí, stojí to za to. Také on je velmi milý. Tajná zpráva pro fenky - najdete ho na severu Moravy.

Aquila - po porodu malinká, ale čiperná. Fena. Aquila znamená orlice. Váhový deficit hravě dohonila. Pít začala sama hned po narození. Je velmi mazlivá a odvážná - nové pokrmy zkouší jako první.

Aurora - prstýnek. Fena. Aurora znamená ranní hvězda. Na svět přišla malinká, ale s obrovskou touhou žít. Alma ji neodstrčila, takže rychle dohnala větší ségry a bráchy. Má nestandardní zabarvení (bílý náhrdelník kolem krku). Na struku se držela jako klíště.

Audax - malý ale čiperný. Pes. Také začal sát bez cizí pomoci hned po narození. Audax znamená smělý, odvážný. U struků bojuje jako lev. Je velmi milý a mazlivý. Bude asi celý táta. Na šíji má bílou korunku.

Poznámky typu: "malý", "malinká", atp. patří minulosti. Kromě Aury (Aurory), která je o něco menší, je jedno štěňátko jako druhé.

Výrazným kladným rysem je vyrovnanost celého vrhu a čisté pálení. Negativní je výraznější vyjádření bílých znaků u čtyř štěňátek (1x mimo standard).

Jaký je otec?

BARY od Todeňské studánky. Podívejte se, co o něm píší jeho pánové.

Baryho portrét.

  tak takhle zatím nevypadáme, ale budeme hezčí - podívejte

Jak štěňátka přibývala na váze

datum Arguta Aperta Avidus Attentus Aquila Aurora Audax
27.07.2001 490 420 510 490 340 260 350
02.08.2001 890 800 820 800 700 520 700
08.08.2001 1280 1280 1310 1325 1130 880 1040
14.08.2001 1790 1720 1800 1740 1590 1230 1490
20.08.2001 2430 2380 2570 2400 2200 1700 1975
23.08.2001 3080 2780 3200 2820 2650 2100 2500
Omluvte výpadek. Větší váhu už pořizovat nebudeme - štěňátka zjevně prospívají a rostou. Na konci šestého týdne vážila 5 až 6 kg.

Alma - osobní stránka feny BSP * Štěňata * Jak jsem jela na výstavu
* Kterak Bary o panictví přišel * Bary - jaký vlastně je? * Bernský salašnický pes - o plemeni * zkušenosti dalších chovatelů

e-mail kontakt: cita@seznam.cz * home * hledej