Alma od Mlýnského potoka

CMKU BSP 1058/97

Medvěd s laskavým srdcem – takto zůstane Alma v naší vzpomínce. Začátkem dubna sežrala na procházce prudký jed (asi granulované hnojivo nebo pesticid) a přes všechny snahy o její záchranu uhynula.

Ten samý den jsme Almu pochovali na kraji lesa. Místo jsme vybrali už dříve. Nechodili jsme tam často (jde o místo odlehlé), ale je tam krásný výhled do celé krajiny i na náš dům. Během kopání hrobu (půda byla po zimě ještě tuhá) jsem mohl s tátou sdílet moji víru i přemýšlení: „o tom, co čeká po smrti ty, kdo vydali svůj život Kristu nepochybuji – oni mají příbytky u Otce v nebi (co oko nevidělo a ucho neslyšelo, co ani člověku na mysl nepřišlo, připravil Bůh těm, kdo ho milují 1 Kor 2,9), ale co zvířata? Nestojím na tom a ani na tom není závislá moje teologie, ale myslím, že Alma nyní běhá po nebeských loukách (alma mj. znamená horská louka) – vždyť Hospodin stvořil každou živou duši a není mu lhostejný žádný tvor. Ani vrabčák nespadne k zemi bez toho, aby to on věděl. Běhá po nebeských (horských) loukách a směje se od ucha k uchu, jak jsme často popisovali její výraz při skotačení.”

Jak se brzo ukázalo, byl to důležitý rozhovor. Příští týden ležel táta v nemocnici a v hodině dvanácté se o tři dny později podrobil neuro-chirurgické operaci v Brně. Události následujících týdnů velmi sblížily naši rodinu. Znova jsme museli hledat základy, na kterých stavíme náš život. Vedlo nás to blíže k sobě i Bohu. Táta má za sebou ozařování, chemoterapii a z lékařského hlediska není jeho stav dobrý. Modlíme se za uzdravení, ale důležitější je že víme, kam směřujeme.

Budete tedy dále chovat?

Zatím ne. Péče o tátu nás plně zaměstnává a chovat štěňátka, to je především starost a práce. Zatím jsme ani neuchovnili Argutu – druhou fenu naší chovatelské stanice (dceru Almy). Důležitá bude i odpověď na to, co bylo příčinou problémů s loketními klouby u některých štěňátek druhého vrhu. Dnes už nezjistíme, proč k problémům došlo (mohlo jít o nešťastné spojení genů dvou jedinců, kteří sami o sobě nemusí dále nést žádnou vadu), ale kdyby možnost, že by se to mohlo vyskytnout i u potomků Arguty byla významná, chovat s Argutou nebudeme.

Dostanu odpověď na svůj e-mailový dotaz?

Postupně se pokusím zodpovědět všechny došlé dopisy. Omlouvám se za neskutečně dlouhé zpoždění.

Co tyto stránky? Je to jejich konec?

Doufám že ne. Ještě před úhynem Almy jsem začal pracovat na nové verzi (pro znalce: chci přejít na XHTML 1.0 Strict, důsledné používání CSS stylů, včetně pozicování; pro všechny návštěvníky: chci zjednodušit a zpřehlednit strukturu stránek). Nepočítám s výrazným rozšiřováním obsahu, spíše se zvětšením „přidané hodnoty”. Nechci (ani nemohu) konkurovat stránkám s perfektním zpracováním aktuálních odkazů (na stránky dalších berňáčků), radami veterinářů, atp. Nadále se chci zaměřit na ty, kdo se rozhodují, jaké plemeno pejska si pořídit a přemýšlejí také o Bernském salašnickém psu.

Co Arguta? Jak to snášela?

Během Alminy agónie nechápala a tvářila se nechápavě. Potom byla moc smutná. Několik týdnů jí to trvalo, než pochopila smutnou skutečnost. Nyní už je v pohodě. Díky své temperamentní povaze se s tím vyrovnala dobře. Také jsme pořídili kocourka, který se jí občas postará o společnost (když s ní dovádí). Arguta je živel (někdy až otravný:o)

A co vy?

Obrečeli jsme to, ale události s tátou to zcela překryly. Vzpomínka na Almu je pěkná, i když mi vžene slzu do oka. Arguta je sice povahově po tátovi, ale Alma je v ní vidět a několikrát se mi stalo, že jsem na Argutu zavolal „Almo!”

Tvoje milosrdenství, Hospodine, sahá až k nebi, tvoje věrnost se dotýká mraků.
Tvoje spravedlnost je jak mocné horstvo, propastná tůň nezměrná jsou tvoje soudy; zachraňuješ lidi i dobytek, Hospodine.
Jak vzácný skvost je tvé milosrdenství, Bože! Lidé se utíkají do stínu tvých křídel.
Osvěžují se tím nejtučnějším z tvého domu, z potoka svých rozkoší jim napít dáváš.
U tebe je pramen žití, když ty jsi nám světlem, spatřujeme světlo.

Žalm 36,6–10
XHTML 1.0 Strict
Hand Made by CodePad or Vim, Ctirad Hrubý © 1997–2003
e-mail: cita@seznam.cz, www: http://cita.wz.cz/