Bernský salašnický pes
FAQ: odpovědi na často kladené otázky zájemců o štěňátka

autor: Ctirad Hrubý

Nejsem žádný odborník na chov psů. Proto se vyjadřuji pouze k věcem, které mohu přímo vypozorovat na naší fence, nebo jsou všeobecně známé. Budu vděčný za Vaše faktické poznámky. Následující text vychází z korespondence se zájemci o chov Bernských salašnických psů. Najdete zde odkazy na zkušenosti dalších chovatelů.

(jelikož se jednalo o korespondenci pomocí e-mailu, je většina textu bez diakritiky)

zkrácený standard Bernského salašnického psa
FAQ: odpovědi na často kladené otázky ohledně výchovy a výcviku (manželé Faltysovi)

Datum poslední revize: 19.8.2002
Poslední změny: první pomoc při akutní mokvavé dermatitidě


 1. koupit štěně s PP nebo bez? (PP = průkaz původu)
 2. cena štěňat
 3. péče o srst
 4. klíšťata, blechy, atp.
 5. drápy
 6. zápach a slintání
 7. hlídání majetku
 8. krmení
 9. zahrada atp.
 10. výchova - nebo výcvik?
 11. snaha o dominování
 12. nemohu sehnat štěňátko
 13. co to znamená? - jméno štěňátka s PP
 14. jakou boudu pro 'berňáka'? (a co kotec?)
Máte-li nějaké připomínky, nebo další či doplňující dotazy, pošlete mi prosím e-mail na cita@seznam.cz, nebo využijte formulář na odeslání dotazu, který najdete na konci této stránky.


1. koupit štěně s PP nebo bez? (PP = průkaz původu)

Při uchovnění psů se rentgenem kontroluje DKK (tzv. displazie kyčelních kloubů = nedokonale vyvinutá kloubní jamka). Velcí psi jsou díky své hmotnosti náchylnější k této vadě. Ve vyšším věku kulhají. Jde o dědičnou vadu - je lepší mít štěňátko od prověřených rodičů.

Štěňátka před vystavením krycího listu procházejí kontrolou zástupců chovatelského klubu (jde o lidi se zkušenostmi). O kontrole je sepsán protokol s případnými vadami každého štěňátka. Jestliže kupujete u seriózního chovatele a nejste znalci, může být tento protokol dobrým vodítkem (i pro stanovení přiměřené ceny).

Těm, kdo chtějí koupit levnějšího psa doporučuji koupit pejska s PP, který má exteriérové vady (v zabarvení srsti, oka, atp.). Myslím, že je lepší pes s modrým okem a PP, než exteriérově bezvadně vypadající pes bez PP.

Je ale dobré věc důkladně zvážit. Mnoho současných chovatelů kupovalo prvního pejska se záměrem: "nějakého obyčejného, bez PP, pouze pro radost".

Průkaz původu - zbytečnost?

"Chceme štěňátko bez 'papírů'" - to byl náš požadavek, když jsme sháněli našeho pejska. Také dnes se často setkávám s podobnou větou ...

Myslím, že většina lidí nesprávně chápe, k čemu je průkaz původu dobrý. Dovolte mi malou poznámku k této "problematice":
Průkaz původu (PP) není vstupenkou na výstavy (a zbytečným příplatkem k ceně), ale osvědčením o původu štěňátka - něco, jako velký techničák od auta. Koupit auto bez technického průkazu napadne málokoho, koupit pejska bez PP napadne téměř každého.

Štěňátko je živý tvor, který si do svého života nese mnoho od svých rodičů. Znáte oba rodiče? A znáte rodiče jejich rodičů? A prarodiče? Co když došlo k příbuzenské plemenitbě? Ani chovatel to nemusí vědět, když nemá průkaz původu své feny a krycího psa. A co geneticky podmíněná displazie (vadné vyvinutí kloubní jamky)? Jak jsou na tom rodiče, prarodiče, ...

Mnoho lidí si vybírá plemeno podle atlasu, nebo pejska kterého vidí na ulici, u známých, ... Nikdy nemáte jistotu, že štěně naplní Vaše představy, ale fena i pes, kteří jsou uchovněni musí obhájit to, že odpovídají standardu. Šance, že jejich štěňátka budou odpovídat tomu, co jsme vyčetli v knížkách je mnohem vyšší než u štěňátka bez PP.

PP získají všechna štěňátka, která se narodí uchovněné feně po schváleném krytí uchovněným psem. Včetně nestandardních štěňátek. Co to znamená? To, co jsem psal na začátku - PP není vstupenka na výstavu, ale osvědčení o původu. Znamená to také to, že každé štěňátko s PP nemusí stát 'majlant' - najdou se třeba nesprávně vybarvená, která koupíte za třetinu ceny 'výstavního' kousku. U štěňátka s PP můžete od chovatele žádat protokol o přejímce vrhu, kde se dočtete o jeho případných vadách.

Plynou z toho nějaké závazky?

To, že máte pejska s PP neznamená žádný závazek, žádnou povinnost, ani nic podobného.


2. cena štěňat

Současná cenová hladina (2002) se pohybuje od 12 tisíc výše (za bezvadné štěně).

Cenu (u seriózního chovatele) ovlivní kvalita štěňat (zda odpovídá standardu povahou i exteriérem), ale nutno podotknout, že v 8. až 10. týdnu věku některé věci nelze rozeznat.

Naším cílem při prodeji je spokojenost obou stran.

Malá poznámka: cena se může zdát vysoká, ale zvažte předem, že držení velkého psa (kterým berňák je) představuje poměrně vysoké náklady.

Pro povzbuzení: při zpětném pohledu považujeme nákup naší Almy za investici, které nelitujeme.


3. péče o srst


4. klíšťata, blechy, atp.

V sezóně (začátkem léta a na podzim) má klíšťat hodně (někdy vytahujeme i 3 až 5 za den). Mnohem lepší to je po aplikaci FrontLinu atp. (to nemá téměř žádná). Jinak objevit klíšťata v kožichu není velký problém, když jste se psem alespoň v minimalním kontaktu (hlazení) - akorát je dobré klíště vytáhnout okamžitě, později se hůře hledá. Na desinfekci ranky používáme jodisol.

Blechy - mohou být velkým problémem. Jejich sliny mohou způsobovat alergické reakce. To může vést až k akutní mokvavé dermatitidě. Lépe je dodržovat základní prevenci. Více na www.sennenhunde.cz (Akutní mokvavá dermatitida). Zde uvedené rady velmi doporučuji.

Aplikace FrontLine (SpotOn, nebo gel, ...) vychází přibližně na jednu korunu denně. Jde o dobrou prevenci proti blechám.

Kdyby jste nenašli lepší informace a potřebovali jste rychlou pomoc - čtěte následující řádky ...

První pomoc při akutní mokvavé dermatitidě

Psa kousne blecha a rána ho svědí. Začne si to místo olizovat, okusovat, ... Do rány se dostane nějaká nečiastota, infekce ... Nakonec vznikne velké kolo (průměr 5 až 15 cm!) se zanícenou kůží. Je to dost bolestivé. Co teď?

 1. V ráně vystříhat chlupy (raději více než méně - místo brzo zaroste) a ránu vyčistit (desinfekce). Chlupy se stříhají proto, aby šla rána dobře čistit. Vyčištěním rány nemyslím postříkání sprejem, ale důkladné setření hnisu, atp. Pro psa je to nepříjemné, ale je to pro jeho dobro.
 2. Odstranit zdroj problémů - aplikovat FrontLine (atp.) (ne do rány)
 3. Ránu čistit několikrát denně a pokračovat do té doby, než se vytvoří strup. Používat desinfekci, nebo něco co působí desinfekčně i hojivě.
 4. V případě, že se rána nehojí (maximálně do týdne), rozhodně kontaktujte veterináře.

Co dodat? Lépe je vystihnout problémy hned v zárodku - časté kousání psa a od slin mokré chlupy na zadních "kýtách" jsou jasným znamením ke zvýšené pozornosti. Zadní končetiny jsou nejčastějším místem výskytu - pes se tam nejlépe dostane se svými zuby a jazykem.


5. drápy

Drápy ale kontrolujte a případně je ostříhejte. Po delší zasněžené zimě nebo změně jídelníčku může potřeba stříhání vzniknout.


6. zápach a slintání

Věc zápachu je velmi subjektivní záležitostí - každý má jiný nos a každý pes je jiný. V porovnání s jinými plemeny patří berňáci určitě k těm, která zapáchají méně. V případě naší Almy prakticky necítíte nic, její dcera Arguta je na tom o trošku hůře.

Slintání nebývá u berňáků problémovou věcí - podobně jako u zápachu. Berňák má pevné, spíše suché pysky a jestli ho nezkazíte "žebráním u stolu", slinu neuvidíte (při námaze za tepla samozřejmě ano, ale to je venku).


7. hlídání majetku

O Alme jsme byly dlouho na pochybach, jak to bude s jejimi hlidacimi schopnostmi, ale je to pes, který je naprosto pohodovy a pratelsky a přitom umí být i pěkně tvrdý, je-li třeba.

Cizi kluci ji vylozene drazdili - hazeli si jejim kusem chleba, rvali ji ho z huby ... Hrala si, vubec je neohrozila, nechala si sahat i do huby (pozoroval jsem z ukrytu).

Vecer za tmy byla venku a najednou stekani jako silene - po ceste sli myslivci - Alma stekala (myslivce s puskou nema v oblibe) ale zustala u domu (neni tam plot) - jako by rikala: tady hlidam ja, sem nechodte.

Ze svagrova ostreho rotvajlera nemame strach od te doby, co ho od sebe hnala "svinskym" krokem - kdyz na ni chtel naskakovat ... ale jinak se s nim kamaradi a nekdy ho pekne svadi.

Nekteri psi utoci ze zalohy - stekaji a jdou ze zadu, nebo stekaji ze strachu ... u Almy (a asi bernaku obecne) nam je sympaticke, ze si je vedoma svoji sily a je zdrave sebevedoma, ale nezneuziva toho - ze by strasila lidi, nebo male pejsky.

Naprostou vetsinu casu je jako beranek (kdyz nehrozi nebezpeci), a steknout ji skoro neslysite.


Je potreba si urcit, co presne ocekavate (hlidani - ano nebo ne); bytost zcela na Vas zavislou (100%), nebo silnou osobnost (coz nekdy vyzaduje korekci ale jindy velmi potesi a prijemne prekvapi; ... psi se asi vice nechaji 'omotat kolem malicku' (ale na druhou stranu - kdyz jsem videl na vystave svod plemeniku - byli psi 'nacepejreni' jako kohouti)

Bernaci maji "v krvi" jak pratelskou povahu, tak hlidaci instinkt; nekdy muze jedno prerust a druhe zakrnet; asi je to dano (vyraznou merou - odhaduji tak 80%) vedenim psa

Podívejte se na zkušenosti dalších chovatelů, nebo na zamyšlení nad bojácností psů.


8. krmení

Krmime obycejnym granulovanym kompletnim krmivem.

Obcas ji do toho neco nalejeme (mleko - vetsinou kysele, podmasli, trochu oleje, vyvar, polevku) - to kdyz ji to vubec "nejede".

Zacinali jsme na steneci (zelene) Ance (Anka) (ca 730 Kc / 20kg), potom jsme dlouho krmili Delikanem, Voříškem atp. (do 30 Kc / kg). Ke zmene jsme pristoupili pote, co se zmenila kvalita Anky a Alma to prestala zrat.

Jako stene (tak 1,5 roku) zrala granule jako diva, nyni uz je mlsnejsi (ale hlad je nejlepsi kuchar - kdyz ma dost pohybu - zere vsechno s chuti).

Nutno ale podotknout, ze kvalitnejsi granule asi neporidite levneji, nez za 40 az 50 Kc / kg (a rozdil urcite poznate na kondici i "krase" sveho psa).

Momentalne krmime 1 x denne (vecer) ca 0,5 kg granuli (za parna rozdelime na rano a vecer).

Jinak dostava kosti (vsechny) z kurete; obcas kupujeme hovezi kosti (5 Kc / kg) - jsou z "nuceneho", takze je varime (kosti ma tak 2 - 3 x do tydne); obcas koupim nejake hovezi vnitrnosti (v normalnim reznictvi) - ty dostava cerstve (syrove) (jatra, ohanka, srdce, mozecek) ... to jen tak 4 x do mesice (duvodem jsou komplikace s nakupem a odvozem ... zvlaste za tepla ... - urcite by to mohla casteji, a kdybych se ji zeptal, tak jiste kazdy den); jinak obcas dostane polevku (zeleninovou, drozdovou, atp.); suchy chleba nebo rohlik ... nepohrdne ani jablkem, tresne miluje ... za sezony si prilepsi na mysich ... na kompost ma zakazano chodit (ale i tam by si nasla dost dobrych veci) ... taky mame testoviny (a 10 Kc / kg) - ty ji chutnaji, obcas je dostane misto granuli ...

Mineraly a vitaminy atp. (spíše ne-) doplnujeme beznymi pripravky (podle ceny zalezitost par korun za tyden az 10,- Kc za den).


9. zahrada atp.

Pouze kdyz ma dovadivou naladu, tak ma snahu vytahnout stare noviny z kose na podpal, nebo kus dreva a rozcupovat to (to kdyz ji nechame, jinak poslechne a necha to byt).

Jsou to velmi vnimavi psi a pri trochu duslednosti ve vychove s nimi nejsou problemy. Vychova ale potreba je. Štěňátko většinou napáchá dost škody, než pochopí co smí a co ne. Jako každé dítě potrebuje vychovu (lasku, komunikaci, duslednost - to smis, to nesmis). I Alma, ačkoliv už byla z původního domu poměrně vycepovaná mela snahu hrabat i na zahrade, ale da si rict a pri duslednosti ji to priste ani nenapadne, tak jako ji nenapadne ani pri nejdivocejsi hre, kdyz ji vylozene drazdim, kousnout.


10. výchova - nebo výcvik?

O berňácích a psech podobného typu se často říká: "nepotřeují výcvik, vychovávají se sami" ... k tomu mám několik poznámek:

S Almou jsme nedelali sluzebni vycvik (ani nic podobneho). Kdyz jsme ji, jako 4 mesicni, kupovali - umela sednout a na povel podat packu. Tenkrat jsme se tomu smali (takova hloupost), ale byl to VELMI dobry zaklad. Dalo se z toho vychazet a stavet na tom dalsi dovednosti.

Prvni mesice jsme spolu stravili mnoho casu na dlouhych prochazkach. Naucila se chodit na voditku, sednout, lehnout, zustat na miste, pribehnout na povel, pockat (kdyz jde napred), hledat, .... Malokdy jsem ji cilene "drezuroval", spise jsem se snazil (a s trochu zmensenou merou snazim nadale) byt DUSLEDNY. Tim rozumim - dat jasne najevo to je dobre, to je spatne, to smis, to nesmis, to se mi libilo, to se mi nelibilo, ... take trvani na splneni prikazu a na bezodkladne splneni prikazu (hned na prvni povel).

V beznem zivote je velmi mnoho situaci, kdy se da pes formovat. V praxi to znamena hodne se psem komunikovat (i neverbalne), pochvalit ho, obcas ho pokarat, v pripade potreby potrestat (proutkem, vytahanim za kozich, prisnou domluvou).

Kdyz je clovek bdely, podari se vetsinu lumparen zarazit jeste v zarodku (coz je idealni) - "tak to at te Almo ani nenapadne!".

Take kolem zradla je mnoho prilezitosti, jak ji cvicit.

Výcvik - formou drilu by asi mohl berňáka negativně poznamenat. V tom je určitě rozdíl proti služebním plemenům, která takový výcvik potřebují.

Výcvik možný je (mnoho berňáků má složeny různé pracovní zkoušky - čtěte zkušenosti Evy Hudečkové a Andrey Faltysové), ale vyžaduje jiný přístup (více partnerský) - to by jste se ale museli zeptat někoho, kdo s tím má osobní zkušenost - například paní Andrey Faltysové, která se svým Adamem z Týnské pily sbírá na kynologických závodech jedno ocenění za druhým.


Samozrejme nechci licit Almu jako dokonale poslusneho tvora (nebo dokonce sebe, jako vynikajiciho chovatele). I ona i ja jsme ziva stvoreni (a to je dobre).

Podívejte se na zkušenosti dalších chovatelů a také na to, že výcvik možný je a doknce je možné v soutěžích úspěšně konkurovat služebním plemenům.


11. snaha o dominování

S Almou (je to preci jenom fena) problemy tohoto druhu nemame (ale opet - jsem presvedcen, ze to je vychovou ... každého psa je možné zkazit).

Spise az nekdy mam neprijemny pocit z toho, ze na nas (pany) hledi, "jako na svaty obrazek" (ale je to tak asi dobre).

Tim nerikam, ze se nechova, jako individualita (Alma je silna osobnost).

Přečtěte si zamyšlení nad bojácností psů.


12. nemohu sehnat štěňátko

Vyzkoušeli jste seznam klubových štěňátek a nejsou tam aktuální údaje? Podívejte se na www stránky dalších berňáků (stránka odkazů).

Poslední možnost: zkontaktujte hlavního poradce chovu (ten je naprosto v obraze). Adresu a telefon najdete na stránce Klubu švýcarských salašnických psů.


13. co to zamená? - jméno štěňátka s PP

Štěňátko s PP (průkazem původu) dostane jméno, které musí začínat na písmeno podle pořadí vrhu Bernského salašnického psa v dané chovatelské stanici - první vrh: A, druhý vrh: B, atd. doplněné názvem chovatelské stanice. Chovatelská stanice (a její název) je "na chovatele" (majitele feny(-n)), nikoliv na konkrétní fenu, nebo plemeno.

Například: Alma od Mlýnskeho potoka znamená, že se jedná o štěně z prvního vrhu (Alma - A) feny Bernského salašnického psa, která žije v chovatelské stanici s názvem "od Mlýnského potoka".

Štěňátku můžete samozřejmě říkat jak chcete, třeba Žofinko (např. Almě říkáme i jinak: divousi, torpédo, chlupáčku, almino, vrtichvoste, ...).

Poznámka: z výše uvedeného mimo jiné vyplývá, že podle jména pejska nepoznáte, kde bydlí.


14. jakou boudu pro "berňáka"? (a co kotec?)

 1. sezente si nejakou knizku (v knihovne, atp.), kde se o psich boudach pise (to je dobra investice)
 2. pro ty, kdo maji se stavenim boudy zkusenosti prikladam rozmery boudy pro nasi Almu (+ par zkusenosti):


Možná zde není přesně to, co hledáte. Nebo si chcete upřesnit nějaký údaj. Potom neváhejte, vyplňte tento formulář a odešlete pomocí tlačítka "Odeslat". Můžete také použít Vašeho poštovního klienata a odeslat e-mail na adresu cita@seznam.cz. Pokusím se Vám obratem odpovědět.

Váš email:

Dotaz:FAQ - výchova a výcvik * štěňata k odběru * Alma - osobní stránka feny BSP * Bernský salašnický pes
e-mail kontakt: cita@seznam.cz * home * hledej