Col Rosa

Dolomity


21. - 26. září 1999
dle deníku Zdeňka Balvína
Seznam všech akcí
e-mail kontakt: cita@seznam.cz

na ferratě složení výpravy: Zdeněk Balvín, Jan Fousek, Jan Gryč, Ctirad Hrubý

úterý, 21.9.1999
počasí: ustávající silný déšť (v ČR)
Sraz v Jihlavě u Fousků. Diskuse, moudré řeči, čaj a večeře, sprchování, vázání úvazků a lanových brzd, naložení Forda Escorta materiálem. Přibližně ve 23 hodin odjezd směrem na Dolní Dvořiště.
Poznámka: jeden nezodpovědný člen zájezdu si nevzal stativ.

středa, 22.9.1999
počasí: pěkné, slunečné a teplé
Noční jízda Rakouskem do Itálie (Linz, Salzburg, Bischofshofen, Zell am Zee, Mittersill, Felbertaurentunel (150 ATS), Lienz, Toblach. Zastávka u jezera Durensee (1 406 m n.m.) s výhledem na M. Cristallo. Před 9. hodinou příjezd k letišti u kempu Olympia nad Cortinou d.A. (cca 1 300 m n.m.). V 9 hodin nástup na horu Col Rosa (2 166 m n.m.). Chvilku jsme hledali most přes řeku - je u kempu. Závěrečných 300 výškových metrů pěkná zajištěná cesta (via ferrata Ettore Bovero). Krásný vyhlídkový bod. Večer přejezd pod Passo (sedlo) Falzarego (2 105 m n.m.). Nocleh na známých místech.

čtvrtek, 23.9.1999
počasí: pěkné, slunečné a teplé Tofani di Rozes - v plné parádě z výstupu
Výstup na Tofanu di Rozes (3 225 m n.m.) železnou cestou via ferrata Lipella. Vrchol dosažen po čtvrté hodině odpolední. Jan Fousek se pokusil o samostatný výstup bez kyslíku na vrchol Tofana di Metzo. Pro nedostatek času se mu nepodařilo dosáhnout vrcholu. Návrat obou skupin přes Rif. (chatu) Giussani. Příchod k autu za tmy. Po diskusi s obstarožním pouze italsky hovořícím domorodcem (spal v dodávce na parkovišti, kde jsme chtěli rozbít stanový tábor) o možné ranní pokutáži ve výši 'čento mile lire' ze strany 'carabinieros' jsme dědu obdarovali 'eine kleine Geschenk' z Opavie a přejeli nocovat pod Civettu (mimo národní park). Hned za sedlem Staulanza (1 766 m n.m.) jsme odbočili doprava na zpevněnou cestu a po 450 m našli dobré místo pro stany. Noc byla velmi teplá.

pátek, 24.9.1999
počasí: pěkné, slunečné a teplé, od odpoledne kolem hor mraky snídaně u kempu Pala Favera
Vstávání před svítáním. Jasná obloha bez mráčku. Přímo nad stany osvěcovalo ranní slunce východní stěnu Civetty (3 220 m n.m.). Výkřiky vzrušení, intenzivní pohyb fotografů a cvakání závěrek přerušovala pouze somrace nezodpovědného člena výletu o stativ. Po tomto nevšedním zážitku přesun ke kempu Pala Favera (1 541 m n.m.). Snídaně s výhledem na celou východní stěnu majestátné Sůvičky (Civetty) a západní štíty masivu Pelmo (3 168 m n.m.). Auto jsme nechali v kempu (samozřejmě následoval 'eine kleine Geschenk') a vyrazili na dvoudenní tůru směrem k chatě A.Sonino al Coldai (2 132 m n.m.). Po odpočinku a svačině na terase chaty vycházka (na lehko) přes sedlo Coldai (2 191 m n.m.) k jezeru Lago Coldai (2 143 m n.m.). Zbytek dne tráven převážně na kótě Monte Cavallec s výhledy na západní stěnu Civetty, Marmoladu a Pelmo. Nocleh na chatě Sonino (v bivaku a na verandě).

sobota, 25.9.1999
počasí: pěkné, ale již méně slunečné, studený vítr, rostoucí oblačnost
Před snídaní odchod do sedla Coldai. Fotografování svítání. Mraky zaplňovaly údolí do výšky cca 2 tisíce metrů. Po snídani na Monte Cavallec odchod po cestě č. 560 (traverz pod západní stěnou Civetty) do Pian di Pelsa (cca 1 900 m n.m.). Návrat stejnou cestou se zastávkou na Rif.A.Tissi (2 262 m n.m.). Odtud pohled do 1 000 m hluboké 'propasti' na jezero a město Alleghe (s 1 200 m vysokou stěnou Civetty nad námi). Přes Rif.A.Sonino návrat k autu. Večeře. Ve 20 hodin odjezd domů přes Passo Giau (2 236 m n.m.), Cortinu a dále stejnou cestou jako příjezd.

neděle, 26.9.1999
počasí: ráno začalo pršet
Noční jízda domů. Příjezd do Jihlavy cca v 8 hodin ráno.

Chvála Bohu za tento darovaný čas.Chystáte se na ferraty? Čtěte! ... několik připomínek k vybavení, bezpečnosti a pohybu na ferratách ... Předpověď počasí a jiné osvědčené www stránky:
předpověď na 5 dnů - srovnával jsem předpověď pro Itálii, Miláno a rakouský InnsbruckSeznam všech akcí * e-mail kontakt: cita@seznam.cz