Bary od Todeňské studánky v plné parádě
BARY
od Todeňské studánky

Chasník od Nežárky.


Průkaz původu
Bonitační kód
Baryho štěňátka

e-mail kontakt na majitele a autory textu: jiri.mila@worldonline.cz
e-mail kontakt autora stránek: cita@seznam.cz
home * hledej


Co mohla štěňátka zdědit po tatínkovi?

(jak to vidí Baryho lidi)

S velkým zájmem sledujeme na webových stránkách všechny novinky o "našich" štěňátkách a jsme moc rádi, že aspoň takto můžeme být při tom, neboť Bary je náš pes a tudíž i štěňátka jsou tak trochu naše. Víme, že se narodila do dobré rodiny a že jim teď jistě nic nechybí, ale jednou budou muset do světa a my jim přejeme, aby našla hodné lidi, se kterými si vzájemně budou rozumět a budou si přinášet vzájemné potěšení a radost. Napadlo nás proto, že by případní zájemci mohli uvítat i některé informace o jejich otci, které v oficiálních dokumentech nenajdou, aby věděli, co všechno možná ten jimi vybraný pejsek mohl zdědit ve své povaze.

Jaký tedy Bary je? Dá se říci, že povahou plně odpovídá tomu, co popisuje standard: přítulný, mazlivý, přitom dostatečně sebevědomý, dobrý hlídač, aktivní spoluúčastník při každé činnosti, miláček celé širší rodiny včetně sousedů v širokém okolí, prostě všechno, co se dočtete o berňácích, najdete i u Baryho. V čem ale vyniká nebo je trochu jiný?

Především je na berňáka asi dost temperamentní a vzrušivější, než bývá u těchto psů zvykem. Vyžaduje spoustu pohybu a nejrůznějších činností, běda, pokud by se nedostal na svou denní procházku, ten večer s ním není k vydržení. Rád běhá vedle kola, v zimě vedle běžek, miluje plavání. Dá se říci, že miluje všechno, co je nové, zajímavé k prozkoumání a může si u toho pěkně protáhnout tělo, má-li to známky bojové hry, tím lépe. Velmi silně emocionálně reaguje na spoustu situací ­ stačí vzít vodítko a propukne bouře vrtění, poskakování, povykování, jako by šlo o život. Teď zrovna mi leží za zády a dělá opuštěného pejska: leží a fňuká (musí se slyšet, slova nestačí), neboť potřebuje drbat na břiše či jinak se muchlat.

Vůbec co se komunikace týče, je to velmi "ukecaný" pes a umí vyjádřit spoustu věcí. Odmala si štěknutím umí říci, zda chce ven, dovnitř, pamlsek, že máme přichvátnout s večeří, prostě co potřebuje. Pokud mu zakážeme něco, s čím se vnitřně nesmíří, sedí a nejméně deset minut "remcá". Opět je nutno slyšet, každý kdo to zažil, umírá smíchy. Stejný problém je, když se pokouší zatloukat své prohřešky, udržet vážnou tvář dá opravdu hodně práce.

Pravdou je, že odmala s námi sdílí bydlení a že si s ním všichni doma hodně povídají. Výsledkem je, že rozumí spoustě slov, na požádání přinese konkrétní hračku, vyhledá konkrétního člena své smečky, prostě komunikační schopnosti jsou na vynikající úrovni. Je také velmi chápavý, řadě věcí společného soužití se nemusí učit, prostě je velmi rychle okouká. V bytě bez problémů dodržuje dohodnutá pravidla, takže kromě větších nároků na úklid psích chlupů, které bohužel vlezou všude, nepřináší jeho přítomnost žádné problémy, naopak, je velkým obohacením.

Je ovšem třeba říci, že ve věci pravidel není Bary žádný dogmatik. Sice je ochotně dodržuje, ale nastane-li situace, kdy dojde k závěru, že porušení je vhodné, neváhá tak učinit. Tak například na zahradě chodí po cestičkách, neleze do záhonů, dokonce i za hryzcem, kt erý se choval velmi nefér a vzal to rovnou přes záhony, Bary způsobně kličkoval po cestičkách. Ovšem v zimě, napadne-li sníh, je celá zahrada jeho. Stejně tak se doma zdržuje zásadně v přízemí, ví, že do 1. patra, kde bydlí babička a kde máme ložnici, prostě nesmí. Ale přijde-li bouřka, které se bojí, a doma je jen babička, vystoupá nesměle leč neodbytně k ní do kuchyně a dá jasně najevo, že setrvá jen do konce bouřky a pak zase půjde. Vždy dojde k dohodě, kterou Bary gentlemansky dodrží. Mimochodem, zvěř nehoní (ale myslivcům to stejně nevysvětlíte), i kočky je schopen ignorovat, je-li mu to důrazně připomenuto, hryzce měl dovoleného.

Bary je velkým příznivcem řešení problémů. Vždy nadšeně vítá situace, kdy musí řešit nějaký úkol: rozvázat uzel na gumové hadici, získat hračku zavěšenou na klice složitě propleteným provázkem, získat piškot uložený pod několika různě poskládanými krabicemi, prolézt odněkud někam, čím je to složitější, tím lépe. Pokud úkol vyřeší, strká nám do ruky například onu hadici a chce nový uzel. Vždy to ale musí být spontánní, pokud pochopí, že je to úkol, na kterém nám záleží a že napjatě sledujeme, jak si poradí, okamžitě znejistí a rozčileně štěká. Prostě trochu neurotik.

Dle našeho pana veterináře je Bary maximálně sociálně vemlouvavý. Neznáme člověka, kterého by si nezískal, i když popsat, jak to dělá, je velmi obtížné. Čím víc lidí má kolem sebe, tím lépe, takže miluje různé rodinné oslavy, zejména když se rozdávají dárky. Ty hrozně rád rozbaluje, vždy je třeba na něho zabalenou maličkostí pamatovat, jinak se vnucuje obdarovanému, že mu s rozbalováním pomůže. Netřeba dodávat, že vánoce má nejraději.

Má Bary vůbec nějaká negativa? Možná je trochu šťoura, co se krmení týče, dává přednost disociované stravě, takže maso zvlášť, rýži zvlášť, dohromady ani náhodou. Možná je na náš vkus někdy příliš aktivní, zkrátka občas asi nestačíme s dechem, to ale není Baryho chyba. Zdá se nám, že pokud má nějaké nedostatky, je to náš problém s výchovou, na kterou jsme možná příliš měkcí. Ale Bary toho nikterak nezneužívá, vždy přesně ví, kde jsou meze a zkouší to na nás tak mile a pozvolna, že už si nás celkem dobře ochočil. Dá se říci, že jsme mu za to velmi vděčni: přináší nám spoustu zábavy, radosti a netušených zážitků a jako prostředek proti stresu je nepřekonatelný.

Pokud jeho potomci zdědí něco z tatínkovy povahy a pokud jim jejich lidé umožní, aby zděděné dispozice náležitě rozvinuli, bude život s nimi opravdu velmi bohatý a zajímavý. Pokud nezdědí vůbec nic (což je málo pravděpodobné), dopadne to stejně, protože hodný, chápavý člověk, který má rád psy, volbou berňáka nikdy neudělá chybu.

Přejeme tedy štěňátkům i jejich novým pánům, aby se dobře našli a měli vzájemně dobrou vůli porozumět si. Ze strany pejsků to jistě nebude problém.

Mila, Jirka a Barye-mail kontakt: cita@seznam.cz * home * hledej